Základními surovinou pro přípravu jídel jsou v Egyptě rajčata, se kterými můžete připravit jakoukoli jinou zeleninu nebo luštěniny... Najdete zde recepty na tradiční zeleninová jídla, ke kterým je samozřejmě možné servírovat maso vařené či pečené a rýži, která je egypťany velmi oblíbená.
  

Tradiční egyptská jídla:

Zelenina v rajčatové omáčce
Čerstvou zeleninu jako např. cuketu nebo okru nebo mrkev s čerstvý hráškem a zelenou fazolkou a nebo také brambory pokrájíme na menší kousky a uvaříme ve vývaru (např. kuřecím), můžeme přidat nakrájenou cibuli a další koření. V mixéru rozmixujeme s trochou vody několik rajčat, ty pak povaříme až nám vznikne hustší kaše. Tu smícháme s uvařeným vývarem se zeleninou. Podobně se může upravit i cizrna a nebo bílá fazolka. Podává se k rýži a masu.
  

Molocheja (listová zelenina, obdoba špenátu)
Oprané listy molocheji rozmixujeme v mixéru s trochou vody, poté povaříme ve vývaru (např. kuřecím) až nám vznikne hustá polévka. Dodáme na nudličky pokrájený osmažený česnek. Můžeme přidat koriandr. Podává se k rýži a masu.
  

Recepty Egypt - Mahshi

Mahši (zelné závitky plněné rýží)
Hrnek proprané rýže zalijeme vodou a necháme odstát. Dále potřebujeme velké bílé zelí. Oddělíme od sebe jednotlivé zelné listy, vybíráme ty rovné a krájíme je na plátky cca 5 -7 cm široké. Ty vložíme do vroucí vody a necháme je chvilku povařit, aby změkly. Na malé kostičky nakrájíme cibulku a rajčata, cibulku osmažíme, tak aby zvláčněla, pak přidáme rajčata a necháme je podusit, dokud nezměknou. Přidáme na drobno nakrájený kopr. Dodáme sůl, koření (pepř, mletý kmín). Odstavíme od ohně a do směsi přidáme scezenou rýži (zbavíme se vody, pokud nějaká v hrnku s rýží zbyla), vše promícháme. Poté zavineme vzniklou směs do připravených zelných listů, skládáme do hrnce těsně vedle sebe do kruhu, další vrstvu začínáme tak, aby se kraje závitků překryly středem dalšího závitku. Poté zalijeme vývarem a vaříme cca 20 minut. Podává se jako příloha k masu. Rýžovou směs můžeme také zavinout do vinných listů nebo jí naplnit jinou zeleninu, např. zelenou papriku nebo cuketu.
  

Nakládaný lilek
K přípravě potřebujeme menší plody černého lilku. Lilky povaříme ve vodě do měkka. Po vytažení a zchladnutí nakrojíme lilky podélně tak, abychom je mohli naplnit. Nakrájíme na malé kousky zelenou pálivou papriku, přidáme prolisovaný česnek a zalijeme šťávou z limetky, osolíme a můžeme také přidat na drobno nasekanou petrželku. Touto směsí naplníme připravené lilky. Naskládáme do nádoby těsně vedle sebe, uzavřeme a necháme v ledničce proležet. Podává se jako příloha nebo jen s pita chlebem.
 

Homos (pasta z cizrny) 
Cizrnu namočíme na jeden den do vody, několikrát je třeba namočenou cizrnu propláchnout a vyměnit vodu. Uvaříme cizrnu do měkka. Po vychladnutí rozmixujeme v mixéru, doléváme ledovou vodu. Dodáme pastu tahína (mleté sezamové semínko s olejem), sůl a šťávu z limetky. Můžeme dochutit chilli kořením, případně česnekem. Podává se jako příloha k rybě nebo jen s pita chlebem.
  

Babaganúk (pasta z lilku)
Černý lilek zbavíme stonku, zabalíme do alobalu a pečeme v troubě do změknutí. Poté zbavíme lilek slupky a rozmačkáme vidličkou na kaši, dodáme tahínu, šťávu z limetky, trochu soli a dobře promícháme. Můžeme dochutit chilli kořením, případně česnekem. Podává se jako příloha k rybě nebo jen s pita chlebem.
  

Polévka z červené čočky
Červenou (oranžovou) čočku propláchneme a vaříme ve vývaru, současně můžeme přidat nakrájenou cibuli, česnek, rajče i na hrubo nastrouhanou mrkev. Dosolíme a okořeníme (např. pepř). Až polévka mírně schladne, rozmixujeme ji v mixéru. Můžeme zakapat šťávou z limetky nebo zjemnit kysanou smetanou.

Galerie fotografií - Hurghada